Historie Hokeje

Začátky ledního hokeje v Rosicích se datují od roku 1940

Byl jsem požádán nynějšími členy Dynama Rosice abych jim pomohl určit začátky hokeje v Rosicích, co mi pamět slouží dávám svědectví o začátcích hokeje v Rosicích. Malinský Jaroslav, Rosice u mostu.

První hokejové hřiště bylo na velkém rybníce, již s cca 20cm mantinely, kde byla postavena dřevěná kabina. Kterou organizoval učitel A. Mikan (učitel v Chrasti) – rodák z Rosic. My, jako žáci, jsme mu všemožně pomáhali.

Poté se zase hrálo na rybníku malém, tam byla přestěhovaná dřevěná kabina z velkého rybníka a bylo zde zřízeno elektrické osvětlení ,odborné práce prováděl A. Horáček a postaveny již klasické vysoké mantinely. V dalších 50. letech bylo již na lukách (stadion) postavena umělá plocha s podporou n. p. Plynárny závod Rosice – dnes VPS – za vedení J. Svobody, a za nespočet odpracovaných hodin členů Dynama a občanů – příznivců Dynama za vedení pana Františka Slavíka – tvůrce celého areálu na lukách.

Pokud se pamatuji, první sestava byla z následujících hráčů: Špaček Jiří, Špaček Jan, Srnský Boh., Dachovský Jaroslav., Malinský Karel., Pravda, Kozák B., Kozák J. (oba ze Řestok), Skala (Zájezdec), Loufek (Syčany), Kodeš J. (Chrast). Ve 40. letech bylo ustaveno družstvo žáků a dorostu, kde hráli: Kostelecký, Boháč, Mašín (Chrast), Lichtenberg, Novotný, Horáček, Lenoch, další, na které si nevzpomínám – snad ještě Zeman (Chrast) a osobně já – Malinský Jaroslav.

V roce 1957 se hokej hrál naposledy na rybníku a od roku 1958 se již hrál hokej na umělém přírodním kluzišti na stadionu s jehož výstavbou se začalo právě v roce 1957. – stavební povolení na stavbu šaten, kluziště a hřiště, bylo vydáno 21. listopadu 1957, Radou okresního národního výboru v Chrudimi, odborem pro výstavbu. Celý areál byl zkolaudován 27. května 1964.

PDF dokumenty ke stažení: Historie 1